دانلود کاتالوگ داکت اسپلیت

تهویه مطبوع جهت دست یابی به شرایط آسایش همواره یکی از نیازهای اولیه انسان بوده است بررسی شرایط میزان رطوبت,دما,گرمی و خنکی همواره با توجه به تغییر فصل جزو دغدغه های جوامع بشری در همه دوران بوده است.

از راه های تبادل حرارتی برای دستیابی به شرایط مطلوب گرم و سرد کردن مستقیم و غیرمستقیم(توسط یک ناقل واسط) فضا جهت رسیدن به شرایط آسایش استفاده میشود سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت با مکش مستقیم هوای فضای محیط و خنک سازی یا گرمایش هوای موجود و انتقال به هوای محیط(توسط فن) یکی از ایمن ترین و سالم ترین روش های تهویه مطبوع می باشد

تعریف اولیه داکت اسپلیت :

کولر گازی (اسپلیت) با قابلیت کانال کشی را داکت اسپلیت می گویند که دارای مزایای بیشتری نسبت به کولرگازی می باشد ازجمله مصرف کمتر انرژی و توان مصرفی کمپرسور لوله کشی کمتر با توجه به داشتن فقط یک واحد خارجی (کندانسیت یونیت) و…
که برای فهم روش کارکرد نیاز به تفسیر و توضیح به سیکل(چرخه) تبرید داریم.

 

تعریف سیکل (چرخه) تبرید :

واژه اول این سیستم کلمه سیکل است به معنای رسیدن به نقطه مبدا یعنی مبرد است تمام هدف این سیستم بازآوری مبرد جهت استفاده مجدد در سیستم  می باشد.

با جریان مبرد در اواپراتور و مکش هوا و انتقال گرمای هوای مکش شده از محیط به کویل حاوی مبرد گرمای هوا موجب تغییر حالت مبرد از مایع به بخار می شود که موجب ایجاد خنکی(همانند  الکل که با تماس با گرمای دست موجب ایجاد یک خنکی موقت در دست میشود حال بدن انسان قابلیت ذخیره این سرما رو ندارد و الکل نیز به تنهایی مبرد قوی نیست!!) و انتقال این سرما به فین اطراف کویل می شود که فن اواپراتور با دهش باعث وزیدن هوای مطبوع در کانال جهت رسیدن به محیط مورد تقاضا می شود در این مرحله ماموریت مبرد که همان ایجاد سرمایش است پایان می یابد از این مرحله به بعد سیستم در حال تبدیل این بخار خروجی به مبرد اولیه یعنی نقطه مبدا سیکل تبرید است

کمپرسور قلب سیکل تبرید با مکش بخار خروجی مبرد از اواپراتور و متراکم کردن بخار (همانند مالش دو دست که باعث ایجاد گرمایش می شود) گاز بسیار داغی را به کندانسور می فرستد که گاز داغ ورودی به کندانسور با ارتباط با هوای محیط اطراف که برای این گاز دمای خنکی است(دمای پشت بام یا بالکن در تابستان!!!!) تبدیل به مایع مبرد می شود حال این مایع پرفشار را باید به کمک وسایل انبساطی که در این سیستم استفاده از لوله های باریک مویین (در دستگاه های با ظرفیت پایین و متوسط استفاده می شود) است تقلیل (کاهش) فشار داد که با فشار ثابت در اواپراتور  جریان یابد.

تعریف اواپراتور

از نظر ریشه شناسی زبان انگلیسی (ETYMOLOGY AND MORPHOLOGY)تعریف اواپراتور مطابق جدول زیر است

OR AT VAPOR E
SOMEONE OR SOMETHING DO VAPOR GAP FILLER SUBSTANCE IN  THE GAS PHASE OUT

 

همانطور که از تجزیه و ریشه شناسی لاتین واژه اواپراتور مشخص می شود اواپراتور دستگاهی است که از آن بخار خارج می شود

تعریف کمپرسور

or press com
Someone or something do press a crowd or crowded condition together

کلمه PRESS  به معنی فشردن است عمل فشرده سازی بخار خروجی از اواپراتور جهت دست یابی به گاز بسیار داغ ورودی به کندانسور

تعریف کندانسور

OR DONS CON
Someone or something do DONS PUT ON TOGETHER

ریشه   DONS به معنای بخود بستن(پوشیدن) و گماردن است که کندانسور گاز داغ خروجی از کمپرسور با توجه به دمای خشک محیط با تبادل حرارتی تبدیل به مایع می کند.

وسایل انبساط  expansion valve

فشار مایع پرفشار خروجی کندانسور را جهت استفاده اواپراتور کاهش می دهد.
ایجاد اختلاف فشار بین طرفین پرفشار و کم فشار سیستم ، برای اینکه مبرد بتواند تحت شرایطی که در فشار کم اوپراتور تبخیر شود.

 

 

آیا برای محاسبه نوع دستگاه خود مشکلی دارید؟

کارشناسان و مهندسین فروش پایدار تهویه کاسپین آماده اند تا بهترین مشاوره(حضوری-تلفنی) را به شما ارایه دهند.

بطور کلی تعیین بهترین راهکار جهت دستیابی به تهویه مطبوع امری تخصصی و پیچیده می باشد. برای اینکار شما باید آیتم های مختلفی از جمله موقعیت مکانی، ابعاد مکان، دمای مورد نظر و…. را مورد بررسی قرار دهید

توصیه ما به شما استفاده از مهندسین مشاور تهویه مطبوع پایدار تهویه کاسپین می باشد.

 

 

طراحی سیستم داکت اسپلیت

اولین قدم برای طراحی کاربری فضا است با توجه به متراژ و فضا میزان باددهی (CFM)

جانمایی دستگاه

مهمترین مرحله نصب دستگاه و کارکرد صحیح سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت جانمایی دستگاه می باشد که مشاوران و مهندسین مجرب پایدار تهویه کاسپین با ارایه راهکارهای فنی و تخصصی با توجه به شرایط بهترین راهکار را ارایه می دهند. در ابتدا بر روی نقشه بهترین مکان را برای جایگذاری دستگاه هواساز ارایه کرده و پس از حضور در محل, محل جانمایی را در حضور کارفرما به تایید نهایی می رسانند.

 

فریم دستگاه هواساز

جهت نصب واحد داخلی داکت اسپلیت از فریم استفاده می شود که فریم از یک قوطی فلزی ۳*۲ ساخته می شود که پس از نصب زیر ساخت لازم با اتصال جوشی به سقف متصل می گردد. سپس با استفاده از پیچ شماره ۸ یا ۱۰ هواساز به فریم متصل می گردد.

 

لوله کشی آب گرم  جهت گرمایش در فصل زمستان

دستگاه داکت اسپلیت مهر اصل کویل آبگرم فابریک دارد که در کارخانه  بر روی دستگاه تعبیه می گردد و نیازی به تهیه جداگانه نیست . جهت اتصال لوله آبگرم به هواساز  باید لوله آبگرم رفت و برگشت ( ابگرم ورودی از پکیج یا موتورخانه ) در فاصله عرضی ۲۰ سانتی متری از سمت جلو دستگاه و ارتفاع ۲۰ سانتی متری از زیر فریم به صورت موازی با دستگاه همراه با شیر فلکه با سایز۳/۴ اینچ  اجرا گردد سپس با اتصال شلنگی از لوله به هواساز استفاده میشود.این شلنگ ها دارای دو جنس خرطومی و حصیری می باشند شلنگ های حصیری انواع گوناگونی دارد که در تاسیسات حراراتی و برودتی بهداشتی به کار برده می شود.

لوله کشی مسی

اتصال هواساز به کندانسور حداکثر ۳۰ متر عمودی و در مجموع ۵۰ متر لوله کشی مسی اجرا می گردد.

لوله های برگشت لوله مسی از کندانسور به هواساز باید عایق شود.

جهت مشاهده نحوه خمکاری لوله مسی به این لینک مراجعه کنید.

جهت مشاهده کاتالوگ لوله مسی مهراصل به این لینک مراجعه کنید.

جهت مشاهده کاتالوگ عایق لوله مسی مهراصل به این لینک مراجعه کنید.

درصورت اختلاف ارتفاع بین یونیت داخلی و یونیت خارجی به ازای هر ۶ متر یک اویل تراپ نصب می گردد

دریچه مکش

هوای برگشتی که موجب عمل تبخیر در اواپراتور می شود از طریق دریچه مکش به هواساز وارد می شود که اگر راهی برای ورود هوا به هواساز نباشد باید کانال هوای برگشت نصب کرد دستگاه داکت اسپلیت مهر اصل قابلیت مکش از زیر و پشت را دارد.

 

کابل کشی برق

کابل قدرت کندانسور از مینیاتوری
کابل فرمان  هواساز به کندانسور
کابل قدرت کندانسور از مینیاتوری
کابل تلفنی (۱۰ زوج تلفنی) ترموستات به هواساز

 

کانال کشی

فلکسیبل
گالوانیزه
پیش ساخته(پلی ارتان)